Projemizin İlk Uluslararası Proje Yönetim Toplantısı İstanbul Üniversitesi’nde Gerçekleşti

Türkiye Ulusal Ajansı ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen, Harran Üniversitesi Koordinatörlüğü’nde gerçekleşen Portekiz (Associação Juvenil de Deão), Norveç (Oslo Üniversitesi) ve Polonya’dan (Opole Üniversitesi) ortakların bulunduğu “Drug Abuse Prevention for Youth – Gençlerde Uyuşturucu Madde Bağımlılığını Önleme” KA2 Erasmus+ Gençlik proje toplantısı İstanbul Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

 

Bu toplantı aynı zamanda Harran Üniversitesi yürütücülüğünde gerçekleşen gençlerde uyuşturucu bağımlılığını önlemeye yönelik “Drug Abuse Prevention for Youth” isimli Erasmus+ projesi ilk uluslararası proje yönetim toplantısı olmaktadır.

 

Özellikle gençleri bağımlılık konusunda bilinçlendirecek ve madde kullanımını engellemeye yönelik proje kapsamında devam eden çalışmaların değerlendirilmesi ve gelecekte yapılacak faaliyetler üzerine değerlendirme yapmak için İstanbul Üniversitesi’nden Prof. Dr. Murat Coşkun ve Dr. Öğr. Gör. Yaşar Tanır Portekiz’de düzenlenen ve proje ortaklarının yer aldığı toplantıya katıldılar.

 

Proje kapsamında gençleri madde bağımlılığından koruyacak bir eğitim müfredatı ve bu müfredatın online sistemde herkese açık olarak sertifika programına dönüştürülmesi hedefleniyor. Bunun yanında farkındalık artırıcı bir kısa film özellikle karikafilm teknikleri kullanılarak hazırlanıyor. Böylelikle gençlere birçok kanaldan ulaşarak madde ve özellikle esrar bağımlılığının yol açtığı psikolojik ve sosyal sorunlar konusunda bilinçlendirme yapılmış olacak. Bununla birlikte birçok ulusal, uluslararası akademik yayın ve toplantının yapıldığı ve yapılacağı projenin kapanış konferansı ve proje çıktılarının tanıtımının yine İstanbul Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirilmesi planlanıyor.