NEWS

Kahoot Yarışması (Eğlence Zamanı)

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Dr. Öğretim Üyesi Hakan Gülerce “DAPY projesinin tanıtımı”

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Murat Coşkun

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

65. Hükümet Aile Bakanı, İstanbul Milletvekili Dr. Fatma Betül Sayan Kaya

Projemizin sürdürülebilir çıktılarının tanıtılması ve yaygınlaştırılması amacıyla gerçekleştirdiğimiz çoğaltıcı etkinlik İstanbul Üniversitesinin ev sahipliğinde gerçekleşti. Etkinliğe; proje ortakları, öğrenciler ile birlikte birbirinden kıymetli isimler katıldı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı aynı zamanda İstanbul Milletvekili Dr. Betül Sayan Kaya da katılan bu isimler arasındaydı. Uyuşturucu madde kullanımın önemli bir sorun olduğunu dile getiren Kaya, bu konuda birçok kurum ve kuruluşa önemli görevler düştüğünü şu sözlerle dile getirdi:

“Uyuşturucu madde kullanımı tabi kullanan kişilerde yol açtığı birçok sağlık sorununun yanında çok önemli sosyal, ekonomik ve güvenlik problemlerine de yol açan bir sorun. Tüm dünyada da her geçen gün önemi artan ve gerçekten çok karışık ve çok boyutlu ve giderek yaygınlaşan bir sorun. Bu soruna mücadele de aslında toplumun tüm kesimlerinin ortak bir şekilde vermesi gereken bir mücadele. Bu anlamda ülkemizde bakanlıklarımıza, kurumlara, yerel yönetimlere, sivil toplum kuruluşlarına, üniversitelere de önemli görevler düşüyor. Gençlerimizi, ailelerimizi, uyuşturucu madde bağımlılığına karşı korumak, önlemler almak biliyoruz ki hepimizin ortak sorumluluğu. Bu noktada hükümetimiz bu konuya son derece önem vermekte ve bununla mücadele için gerekli adımlar atmakta.”

 

Sözleri ile uyuşturucu madde kullanımın olumsuz etkilerinin, bireysel ve toplumsal açıdan bir tehdit olduğunu ve bununla mücadelede kurum ve kuruluşların ortak hareket etmesinin önemli olduğunu vurgulamıştır. Program ilerleyen dakikalarında Kaya, uyuşturucu madde kullanımı ile mücadelenin kararlılık ile devam edilmesi gerektiğini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Madde bağımlılığını sadece bireyi tehdit eden bir durum olarak görmüyoruz. Madde bağımlılığı aynı zamanda aileyi ve toplumu da tehdit eden bir durum. Bu sebeple madde bağımlılığıyla mücadelemizi kararlılıkla sürdürecek, tek bir bağımlı kalmayana dek azimle çalışacağız.”

Sözleri ile bağımlılıkla mücadele edileceğinin altını çizmiş ayrıca projemizin de bu anlamda önem teşkil ettiğini şu sözlerle belirtmiştir:

“Bugün burada lansmanı yapılan DAPY projesinin de bu konuya (madde bağımlılığı) hem dikkat çekmek hem de gençler arasında uyuşturucu maddelerin zararları konusunda farkındalık oluşturmak için çok kıymetli olduğunu düşünüyorum. Türkiye, Portekiz, Polonya, Norveç’te üniversiteler ve sivil toplum kuruluşları ile iş birliği yaparak uzman hocalarımızın, akademisyenlerin ve gençlik çalışanlarının katılımı ile bu projeyi hayata geçiren, emeği olan herkese ben şükranlarımı sunmak istiyorum.

Sözleri ile proje yürütücülerine ve katılımcılara teşekkür ederek konuşmasını noktalamıştır.

Yeşilay yönetim kurulu üyesi Dr. Öğr. Üyesi Safa Koçoğlu

Türkiye Ulusal Ajansı ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen, Harran Üniversitesi Koordinatörlüğü’nde gerçekleşen Portekiz (Associação Juvenil de Deão), Norveç (Oslo Üniversitesi) ve Polonya’dan (Opole Üniversitesi) ortakların bulunduğu “Drug Abuse Prevention for Youth – Gençlerde Uyuşturucu Madde Bağımlılığını Önleme” KA2 Erasmus+ Gençlik projesi kapsamında İstanbul’da Yeşilay Başkanı Profesör Doktor Mücahit Öztürk’ü temsilen Yeşilay Yönetim Kurulu Üyesi, Doktora Öğretim Üyesi Safa Kocaoğlu açılış konuşmalarını gerçekleştirdi.

 

Kocaoğlu, konuşmanın başında, bu alanda bir çalışmaya imza atılacak bir çalışmanın başlangıcında bizlerin de yer alması ve sizlerle çalışmaktan mutluluk duyduğunu belirterek, “Şu an hali hazırda madde, tütün, kumar ve teknoloji günümüzün en ciddi problemlerinden birisi, teknoloji alanında bağımlılıkla mücadeleye, bilimsel ve kanıta dayalı olarak devam ediyor. Çalışmalarımız hali hazırda tabi bağımlılık konusu aslında evrensel bir problem” olduğunu ifade etti.

 

Kocaoğlu, ülkemizde, 81 ilimizde ve Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti’nde 7 kolunun bulunduğunu (Yeşilay Danışmanlık Merkezleri), ve buralarda bağımlı kişilere tamamen ücretsiz bir şekilde psikososyal destekler sağlandığını belirterek, bu bağlamda çalışmalarımız bizler için çok önemli olduğunu ifade etti.

 

Son olarak Kocaoğlu, bu kıymetli projeyi üniversite bağlamında hazırlanıp yürütüldüğü için ve projeye katkı sunan, proje hayata geçiren tüm ekibe de saygıları sunarak, konuşmasını tamamladı.